Sıkça Sorulan Sorular

Güneş helyum ve hidrojen gazlarından oluşan orta büyüklükte bir yıldızdır. Sıcaklığı merkeze doğru artar. Güneşin dış yüzeyindeki sıcaklığın tahminen 5.500 ºC, merkezindeki sıcaklığı ise 4 - 5 milyon ºC civarındadır. Bu sıcaklık nedeni ile güneşteki elektronlar, atom çekirdeklerinden ayrılır ve ısıl enerji açığa çıkar. Bu sebeple güneşte, maddenin tersine serbest elektronlar ve atom çekirdekleri bulunur; bu karışıma Plazma adı verilir. Güneşin içi, yakıtı hidrojen ürünü helyum olan büyük bir fırın olarak düşünülebilinir. Yani kısaca dört hidrojen çekirdeği birleşerek bir helyum çekirdeği oluşturur. Harcanan hidrojen miktarı, oluşan helyumdan daha fazladır. Aradaki fark güneş ışını olarak ortaya çıkar. Yani güneş radyasyonu ile bu enerji çeşitli dalga boyları halinde bizlere ulaşır.

Güneş enerjisinin uzaydan geçerek dünyaya ulaşması elektromanyetik radyasyonla olmaktadır. Güneş radyasyonunun ısıtma ve soğutma proseslerinde kullanılabilmesi için, ısı enerjisine dönüştürülmesi gerekmektedir. Birim yüzeye düşen güneş enerjisinin azlığı nedeniyle, ısı enerjisi elde etmede geniş yüzeylere ihtiyaç vardır. Güneş enerjisi kolektörleri, güneş radyasyonunu ısı enerjisine dönüştüren aygıtlardır. Radyasyonu absorbe eden materyalin sıcaklığı yükselir. Güneş ışınımını yutan yüzeyin sıcaklığı yükselir ve bu sıcaklıkla yüzeyin ısısı, sıvı ya da gaz akışlara taşınır. Kolektör seçici yüzey sıcaklığı, çevre sıcaklığından daha yüksek olduğu için kolektörden çevreye ısı kaybı olur. Bu nedenle pratikte %100 verim elde edilemez. Ayrıca güneş enerjisinden sadece gündüz saatlerinde yararlanabildiğimiz için gece boyunca depolanan enerjinin kaybedilmemesi çok önemlidir. Bataryalı Tüp teknolojisinin bizlere sunduğu imkânlar sayesinde bu kıymetli enerji yüksek verimle ısıya dönüştürülmekte ve depolanabilmektedir.

• Çevre dostudur. Yüksekliği 58 cm’ye kadar indirilebilinir.
• Bakteri barındırmaz (Lejyoner Hastalığı’na karşı korumalıdır) . Kullanma suyunun temas ettiği tüm yüzeyler paslanmaz çelikten (316 L krom-nikel) imal edilmiştir. Sıcak su son derece hijyenik şartlarda üretilir.
• Verimlilik çok yüksektir. Güneş ışınımını hep dik alır.
• Vakum Tüplü sistemlerde seçici yüzeyi sayesinde emilim (α) yüksektir (%93-96).
Vakumlu izolasyonu ve poliüretan izolasyonu yüzünden ısı kaybı çok düşüktür.
• Vakum Tüpler silindirik ve pürüzsüz yapısı ile yağmur ve rüzgârla sürekli temizlenir, üzerinde kir ve toz barındırmaz. Ekstra bir temizliğe ihtiyaç yoktur.
• Kirece karsı son derece dayanıklıdır.
• Vakum Tüplü güneş kolektörleri herhangi bir harici malzeme kaplamadığı sürece antifriz koymadan çalışırlar. Sistem, -18 ˚C sıcaklıkta ve bulutlu havalarda bile sıcak su üretmektedir.
Düz kolektörlerde ise soğuk havalarda suyun donma tehlikesine karşı ilave antifriz koymak zorunludur.
• Düz çatıya kurulumunda sabitleme gerekmez. Çatı su ve ısı izolasyonlarına zarar vermeden kurulabilir. Binaya rüzgâr yükü vermez.
• Vakum Tüplü sistemler, düz panelli kolektörler gibi kış aylarında üretime ara vermezler, kesintisiz on iki ay hizmet verirler.

NIBE Split Çalışma Prensibi

Bizimle Çalışmayı Tercih Edenler